До донорства ми ставимося, як до благородної справи. Ваша кров рятує і дарує нове життя!
Однак для потенційного донора – це ще й можливість постійно стежити за станом здоров’я. Навіть одноразова здача крові вимагає попереднього обстеження донора.
І в першу чергу на інфекційні захворювання:
- ВІЛ-інфекція – комбіноване визначення сумарних антитіл до ВІЛ 1/2 та антигену p24 ВІЛ-1, РНК ВІЛ, гепатит В – HBsAg, ДНК HВV;
- гепатит С – сумарні антитіла HCV, РНК HCV;
- сифіліс – антитіла до Treponema pallidum.
Детальніше про сучасних умовах донорства можна дізнатися в розділі нашого сайту – https://blood-center.org.ua/hto-mozhe-buti-donorom/
Всі етапи донорства регламентуються чинним законодавством України.
У минулому 2020 році був прийнятий новий Закон «Про безпечність та якість донорської крові та компонентів крові», який свідчить про недійсність останнього Закону «Про донорство крові та її компонентів». Завдяки даному законопроекту створили правове регулювання в галузі безпеки крові донорів та її компонентів відповідно до вимог Угоди про асоціацію та Стратегії розвитку системи крові.
У чинному Законі враховані практики і стандарти країн Європейського Союзу, які показали найкращі результати. Таким чином, законодавство України все більше наближається до вимог Директиви ЄС.
Згідно з вимогами нового Закону «Про безпечність та якість донорської крові та компонентів крові» в Україні з’явиться Регулюючий орган з питань контролю якості донорської крові та її компонентів. Йому будуть підконтрольні всі суб’єкти, які виконують тестування, підготовку, переробку, зберігання та реалізацію крові донорів та її компонентів.
Статистика виявлення маркерів гепатитів В і С, ВІЛ у донорів України Завдяки результатам Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України за багато років можна говорити про тенденцію виявлення гепатиту В у потенційних донорів крові.
Статистика показує, що це показник сягав 9%. З огляду на, що вакцинація проти гепатиту В була впроваджена тільки в 2000 році, доросле населення віком від 20 років не захищене. Наприклад, дослідження даних в період 2013-2015 рр., Показало, що кількість випадків виявлення антитіл до гепатиту С зменшується. Відсоток виявлення гепатиту В залишається стабільно низьким.
Дані отримали на підставі сироватки крові 22144 пацієнтів і донорів.
З них 23 зразки включали антитіла до гепатиту С (0,22%)
6 зразків – антиген гепатиту В (0,057%).
Аналіз було проведено методами ІХЛА (імунохемілюмінесцентного аналізу) і ІФА (імуноферментного аналізу).
Що стосується інфікованості ВІЛ серед донорів в період 2013-2016 рр., Було виявлено 28, 16, 21 і 28 випадків відповідно.
За 2017 рік було обстежено 550 622 донора, з них 0,09% позитивних тестів.
Зокрема в Київській області 3 випадки. Методи виявлення маркерів гепатитів В і С, ВІЛ: ІФА і ІХЛА
На сьогоднішній день для дослідження донорської крові та її компонентів використовують два методи:
- імуноферментний (ІФА)
- і імунохемілюмінесцентний (ІХЛА) аналізи.
Перший є середньо-чутливим аналізом, другий – високочутливий. Ці методи ефективні при виявленні різних антигенів гепатиту В, С і ВІЛ.
Застосування ІФА допускає отримання хибно-негативних результатів по ряду нюансів. За допомогою ІХЛА можна визначити всі мутантні види вірусів. Наприклад, якщо взяти антитіла до гепатиту С (AntiHCV). Аналіз ІФА може дати позитивний або негативний результат, однак ця інформація не використовується привід для встановлення точного діагнозу. Його застосовують в якості первинного визначення наявності гепатиту С.
Також існують низькочутливих тест-системи, які не здатні виявити деякі генотипи вірусу.
Методом ІХЛА можна визначити 8 антигенів вірусу всіх генотипів. Хибно-негативний результат допускається тільки на початковому етапі інфікування. Контроль якості лабораторних досліджень на наявність маркерів гепатитів В і С, ВІЛ у донорів Забезпечення належного рівня лабораторних досліджень донорської крові на наявність маркерів гепатитів В, С і ВІЛ здійснюється за допомогою законодавства.
Всі суб’єкти, які відносяться до державної системи донорства, повинні підкорятися вимогам чинного Закону «Про безпечність та якість донорської крові та компонентів крові».
Оснащення і кваліфікація нашого персоналу , що відповідає за прийом та аналіз матеріалу донорів, відповідає відповідним нормам та стандартам. Вкрай важливо персоналом лабораторій дотримуватися всіх умов безпеки і захисту при заборі крові. Це не тільки стосується їх особистого здоров’я, але і якості результатів досліджень.